| Your Results | Global Average | |
|---|---|---|
| Questions | 5 | 5 |
| Correct | 0 | 2.84 |
| Score | 0% | 57% |
On average, the center for a basketball team hits 25% of his shots while a guard on the same team hits 45% of his shots. If the guard takes 25 shots during a game, how many shots will the center have to take to score as many points as the guard assuming each shot is worth the same number of points?
| 31 | |
| 44 | |
| 32 | |
| 38 |
guard shots made = shots taken x \( \frac{\text{% made}}{100} \) = 25 x \( \frac{45}{100} \) = \( \frac{45 x 25}{100} \) = \( \frac{1125}{100} \) = 11 shots
The center makes 25% of his shots so he'll have to take:
shots made = shots taken x \( \frac{\text{% made}}{100} \)
shots taken = \( \frac{\text{shots taken}}{\frac{\text{% made}}{100}} \)
to make as many shots as the guard. Plugging in values for the center gives us:
center shots taken = \( \frac{11}{\frac{25}{100}} \) = 11 x \( \frac{100}{25} \) = \( \frac{11 x 100}{25} \) = \( \frac{1100}{25} \) = 44 shots
to make the same number of shots as the guard and thus score the same number of points.
A menswear store is having a sale: "Buy one shirt at full price and get another shirt for 30% off." If Monty buys two shirts, each with a regular price of $27, how much will he pay for both shirts?
| $8.10 | |
| $45.90 | |
| $39.15 | |
| $18.90 |
By buying two shirts, Monty will save $27 x \( \frac{30}{100} \) = \( \frac{$27 x 30}{100} \) = \( \frac{$810}{100} \) = $8.10 on the second shirt.
So, his total cost will be
$27.00 + ($27.00 - $8.10)
$27.00 + $18.90
$45.90
A machine in a factory has an error rate of 9 parts per 100. The machine normally runs 24 hours a day and produces 8 parts per hour. Yesterday the machine was shut down for 2 hours for maintenance.
How many error-free parts did the machine produce yesterday?
| 160.2 | |
| 185.2 | |
| 72.8 | |
| 206.8 |
The hourly error rate for this machine is the error rate in parts per 100 multiplied by the number of parts produced per hour:
\( \frac{9}{100} \) x 8 = \( \frac{9 \times 8}{100} \) = \( \frac{72}{100} \) = 0.72 errors per hour
So, in an average hour, the machine will produce 8 - 0.72 = 7.28 error free parts.
The machine ran for 24 - 2 = 22 hours yesterday so you would expect that 22 x 7.28 = 160.2 error free parts were produced yesterday.
Simplify \( \frac{28}{44} \).
| \( \frac{3}{7} \) | |
| \( \frac{2}{5} \) | |
| \( \frac{7}{11} \) | |
| \( \frac{1}{2} \) |
To simplify this fraction, first find the greatest common factor between them. The factors of 28 are [1, 2, 4, 7, 14, 28] and the factors of 44 are [1, 2, 4, 11, 22, 44]. They share 3 factors [1, 2, 4] making 4 their greatest common factor (GCF).
Next, divide both numerator and denominator by the GCF:
\( \frac{28}{44} \) = \( \frac{\frac{28}{4}}{\frac{44}{4}} \) = \( \frac{7}{11} \)
A tiger in a zoo has consumed 96 pounds of food in 12 days. If the tiger continues to eat at the same rate, in how many more days will its total food consumtion be 120 pounds?
| 3 | |
| 10 | |
| 14 | |
| 7 |
If the tiger has consumed 96 pounds of food in 12 days that's \( \frac{96}{12} \) = 8 pounds of food per day. The tiger needs to consume 120 - 96 = 24 more pounds of food to reach 120 pounds total. At 8 pounds of food per day that's \( \frac{24}{8} \) = 3 more days.