ASVAB Arithmetic Reasoning Practice Test 397879 Results

Your Results Global Average
Questions 5 5
Correct 0 2.94
Score 0% 59%

Review

1

How many 2 gallon cans worth of fuel would you need to pour into an empty 20 gallon tank to fill it exactly halfway?

52% Answer Correctly
5
10
4
7

Solution

To fill a 20 gallon tank exactly halfway you'll need 10 gallons of fuel. Each fuel can holds 2 gallons so:

cans = \( \frac{10 \text{ gallons}}{2 \text{ gallons}} \) = 5


2

9 members of a bridal party need transported to a wedding reception but there are only 3 2-passenger taxis available to take them. How many will need to find other transportation?

75% Answer Correctly
6
3
7
4

Solution

There are 3 2-passenger taxis available so that's 3 x 2 = 6 total seats. There are 9 people needing transportation leaving 9 - 6 = 3 who will have to find other transportation.


3

What is the least common multiple of 8 and 16?

72% Answer Correctly
2
88
16
66

Solution

The first few multiples of 8 are [8, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80] and the first few multiples of 16 are [16, 32, 48, 64, 80, 96]. The first few multiples they share are [16, 32, 48, 64, 80] making 16 the smallest multiple 8 and 16 have in common.


4

Cooks are needed to prepare for a large party. Each cook can bake either 4 large cakes or 19 small cakes per hour. The kitchen is available for 3 hours and 40 large cakes and 300 small cakes need to be baked.

How many cooks are required to bake the required number of cakes during the time the kitchen is available?

41% Answer Correctly
46
6
5
10

Solution

If a single cook can bake 4 large cakes per hour and the kitchen is available for 3 hours, a single cook can bake 4 x 3 = 12 large cakes during that time. 40 large cakes are needed for the party so \( \frac{40}{12} \) = 3\(\frac{1}{3}\) cooks are needed to bake the required number of large cakes.

If a single cook can bake 19 small cakes per hour and the kitchen is available for 3 hours, a single cook can bake 19 x 3 = 57 small cakes during that time. 300 small cakes are needed for the party so \( \frac{300}{57} \) = 5\(\frac{5}{19}\) cooks are needed to bake the required number of small cakes.

Because you can't employ a fractional cook, round the number of cooks needed for each type of cake up to the next whole number resulting in 4 + 6 = 10 cooks.


5

52% Answer Correctly
4.9
1.2
5.0
1

Solution


1