ASVAB Arithmetic Reasoning Practice Test 418005 Results

Your Results Global Average
Questions 5 5
Correct 0 3.00
Score 0% 60%

Review

1

12 members of a bridal party need transported to a wedding reception but there are only 2 5-passenger taxis available to take them. How many will need to find other transportation?

75% Answer Correctly
4
98
1
2

Solution

There are 2 5-passenger taxis available so that's 2 x 5 = 10 total seats. There are 12 people needing transportation leaving 12 - 10 = 2 who will have to find other transportation.


2

What is -5x6 x 8x5?

75% Answer Correctly
3x5
3x30
-40x11
3x11

Solution

To multiply terms with exponents, the base of both exponents must be the same. In this case they are so multiply the coefficients and add the exponents:

-5x6 x 8x5
(-5 x 8)x(6 + 5)
-40x11


3

A tiger in a zoo has consumed 84 pounds of food in 6 days. If the tiger continues to eat at the same rate, in how many more days will its total food consumtion be 140 pounds?

56% Answer Correctly
9
7
1
4

Solution

If the tiger has consumed 84 pounds of food in 6 days that's \( \frac{84}{6} \) = 14 pounds of food per day. The tiger needs to consume 140 - 84 = 56 more pounds of food to reach 140 pounds total. At 14 pounds of food per day that's \( \frac{56}{14} \) = 4 more days.


4

52% Answer Correctly
3.2
4.9
2.4
1

Solution


1


5

Cooks are needed to prepare for a large party. Each cook can bake either 4 large cakes or 11 small cakes per hour. The kitchen is available for 2 hours and 26 large cakes and 130 small cakes need to be baked.

How many cooks are required to bake the required number of cakes during the time the kitchen is available?

41% Answer Correctly
10
12
13
11

Solution

If a single cook can bake 4 large cakes per hour and the kitchen is available for 2 hours, a single cook can bake 4 x 2 = 8 large cakes during that time. 26 large cakes are needed for the party so \( \frac{26}{8} \) = 3\(\frac{1}{4}\) cooks are needed to bake the required number of large cakes.

If a single cook can bake 11 small cakes per hour and the kitchen is available for 2 hours, a single cook can bake 11 x 2 = 22 small cakes during that time. 130 small cakes are needed for the party so \( \frac{130}{22} \) = 5\(\frac{10}{11}\) cooks are needed to bake the required number of small cakes.

Because you can't employ a fractional cook, round the number of cooks needed for each type of cake up to the next whole number resulting in 4 + 6 = 10 cooks.