ASVAB Arithmetic Reasoning Practice Test 465891 Results

Your Results Global Average
Questions 5 5
Correct 0 3.01
Score 0% 60%

Review

1

The total water usage for a city is 50,000 gallons each day. Of that total, 32% is for personal use and 47% is for industrial use. How many more gallons of water each day is consumed for industrial use over personal use?

58% Answer Correctly
16,000
2,500
7,500
8,400

Solution

47% of the water consumption is industrial use and 32% is personal use so (47% - 32%) = 15% more water is used for industrial purposes. 50,000 gallons are consumed daily so industry consumes \( \frac{15}{100} \) x 50,000 gallons = 7,500 gallons.


2

What is \( \frac{2}{7} \) ÷ \( \frac{1}{6} \)?

68% Answer Correctly
\(\frac{2}{27}\)
\(\frac{8}{21}\)
1\(\frac{5}{7}\)
\(\frac{2}{15}\)

Solution

To divide fractions, invert the second fraction and then multiply:

\( \frac{2}{7} \) ÷ \( \frac{1}{6} \) = \( \frac{2}{7} \) x \( \frac{6}{1} \)

To multiply fractions, multiply the numerators together and then multiply the denominators together:

\( \frac{2}{7} \) x \( \frac{6}{1} \) = \( \frac{2 x 6}{7 x 1} \) = \( \frac{12}{7} \) = 1\(\frac{5}{7}\)


3

Find the average of the following numbers: 17, 9, 17, 9.

74% Answer Correctly
13
8
16
12

Solution

To find the average of these 4 numbers add them together then divide by 4:

\( \frac{17 + 9 + 17 + 9}{4} \) = \( \frac{52}{4} \) = 13


4

On average, the center for a basketball team hits 35% of his shots while a guard on the same team hits 40% of his shots. If the guard takes 15 shots during a game, how many shots will the center have to take to score as many points as the guard assuming each shot is worth the same number of points?

42% Answer Correctly
17
27
22
18

Solution
If the guard hits 40% of his shots and takes 15 shots he'll make:

guard shots made = shots taken x \( \frac{\text{% made}}{100} \) = 15 x \( \frac{40}{100} \) = \( \frac{40 x 15}{100} \) = \( \frac{600}{100} \) = 6 shots

The center makes 35% of his shots so he'll have to take:

shots made = shots taken x \( \frac{\text{% made}}{100} \)
shots taken = \( \frac{\text{shots taken}}{\frac{\text{% made}}{100}} \)

to make as many shots as the guard. Plugging in values for the center gives us:

center shots taken = \( \frac{6}{\frac{35}{100}} \) = 6 x \( \frac{100}{35} \) = \( \frac{6 x 100}{35} \) = \( \frac{600}{35} \) = 17 shots

to make the same number of shots as the guard and thus score the same number of points.


5

A tiger in a zoo has consumed 56 pounds of food in 8 days. If the tiger continues to eat at the same rate, in how many more days will its total food consumtion be 77 pounds?

56% Answer Correctly
6
3
5
9

Solution

If the tiger has consumed 56 pounds of food in 8 days that's \( \frac{56}{8} \) = 7 pounds of food per day. The tiger needs to consume 77 - 56 = 21 more pounds of food to reach 77 pounds total. At 7 pounds of food per day that's \( \frac{21}{7} \) = 3 more days.