| Your Results | Global Average | |
|---|---|---|
| Questions | 5 | 5 |
| Correct | 0 | 2.88 |
| Score | 0% | 58% |
The total water usage for a city is 15,000 gallons each day. Of that total, 31% is for personal use and 57% is for industrial use. How many more gallons of water each day is consumed for industrial use over personal use?
| 8,250 | |
| 8,750 | |
| 3,900 | |
| 12,800 |
57% of the water consumption is industrial use and 31% is personal use so (57% - 31%) = 26% more water is used for industrial purposes. 15,000 gallons are consumed daily so industry consumes \( \frac{26}{100} \) x 15,000 gallons = 3,900 gallons.
Damon loaned Christine $400 at an annual interest rate of 7%. If no payments are made, what is the total amount owed at the end of the first year?
| $428 | |
| $436 | |
| $404 | |
| $412 |
The yearly interest charged on this loan is the annual interest rate multiplied by the amount borrowed:
interest = annual interest rate x loan amount
i = (\( \frac{6}{100} \)) x $400
i = 0.07 x $400
No payments were made so the total amount due is the original amount + the accumulated interest:
total = $400 + $28On average, the center for a basketball team hits 45% of his shots while a guard on the same team hits 65% of his shots. If the guard takes 10 shots during a game, how many shots will the center have to take to score as many points as the guard assuming each shot is worth the same number of points?
| 14 | |
| 13 | |
| 16 | |
| 22 |
guard shots made = shots taken x \( \frac{\text{% made}}{100} \) = 10 x \( \frac{65}{100} \) = \( \frac{65 x 10}{100} \) = \( \frac{650}{100} \) = 6 shots
The center makes 45% of his shots so he'll have to take:
shots made = shots taken x \( \frac{\text{% made}}{100} \)
shots taken = \( \frac{\text{shots taken}}{\frac{\text{% made}}{100}} \)
to make as many shots as the guard. Plugging in values for the center gives us:
center shots taken = \( \frac{6}{\frac{45}{100}} \) = 6 x \( \frac{100}{45} \) = \( \frac{6 x 100}{45} \) = \( \frac{600}{45} \) = 13 shots
to make the same number of shots as the guard and thus score the same number of points.
22 members of a bridal party need transported to a wedding reception but there are only 4 5-passenger taxis available to take them. How many will need to find other transportation?
| 2 | |
| 8 | |
| 4 | |
| 7 |
There are 4 5-passenger taxis available so that's 4 x 5 = 20 total seats. There are 22 people needing transportation leaving 22 - 20 = 2 who will have to find other transportation.
What is 3\( \sqrt{8} \) x 9\( \sqrt{6} \)?
| 12\( \sqrt{6} \) | |
| 27\( \sqrt{14} \) | |
| 108\( \sqrt{3} \) | |
| 12\( \sqrt{8} \) |
To multiply terms with radicals, multiply the coefficients and radicands separately:
3\( \sqrt{8} \) x 9\( \sqrt{6} \)
(3 x 9)\( \sqrt{8 \times 6} \)
27\( \sqrt{48} \)
Now we need to simplify the radical:
27\( \sqrt{48} \)
27\( \sqrt{3 \times 16} \)
27\( \sqrt{3 \times 4^2} \)
(27)(4)\( \sqrt{3} \)
108\( \sqrt{3} \)