ASVAB Arithmetic Reasoning Practice Test 891041 Results

Your Results Global Average
Questions 5 5
Correct 0 2.97
Score 0% 59%

Review

1

Which of the following statements about exponents is false?

47% Answer Correctly

all of these are false

b1 = b

b0 = 1

b1 = 1


Solution

A number with an exponent (be) consists of a base (b) raised to a power (e). The exponent indicates the number of times that the base is multiplied by itself. A base with an exponent of 1 equals the base (b1 = b) and a base with an exponent of 0 equals 1 ( (b0 = 1).


2

How many 12-passenger vans will it take to drive all 34 members of the football team to an away game?

81% Answer Correctly
9 vans
6 vans
5 vans
3 vans

Solution

Calculate the number of vans needed by dividing the number of people that need transported by the capacity of one van:

vans = \( \frac{34}{12} \) = 2\(\frac{5}{6}\)

So, it will take 2 full vans and one partially full van to transport the entire team making a total of 3 vans.


3

What is \( \sqrt{\frac{64}{9}} \)?

70% Answer Correctly
3\(\frac{1}{2}\)
2\(\frac{2}{3}\)
3
\(\frac{3}{4}\)

Solution

To take the square root of a fraction, break the fraction into two separate roots then calculate the square root of the numerator and denominator separately:

\( \sqrt{\frac{64}{9}} \)
\( \frac{\sqrt{64}}{\sqrt{9}} \)
\( \frac{\sqrt{8^2}}{\sqrt{3^2}} \)
\( \frac{8}{3} \)
2\(\frac{2}{3}\)


4

On average, the center for a basketball team hits 50% of his shots while a guard on the same team hits 55% of his shots. If the guard takes 15 shots during a game, how many shots will the center have to take to score as many points as the guard assuming each shot is worth the same number of points?

42% Answer Correctly
22
17
16
14

Solution
If the guard hits 55% of his shots and takes 15 shots he'll make:

guard shots made = shots taken x \( \frac{\text{% made}}{100} \) = 15 x \( \frac{55}{100} \) = \( \frac{55 x 15}{100} \) = \( \frac{825}{100} \) = 8 shots

The center makes 50% of his shots so he'll have to take:

shots made = shots taken x \( \frac{\text{% made}}{100} \)
shots taken = \( \frac{\text{shots taken}}{\frac{\text{% made}}{100}} \)

to make as many shots as the guard. Plugging in values for the center gives us:

center shots taken = \( \frac{8}{\frac{50}{100}} \) = 8 x \( \frac{100}{50} \) = \( \frac{8 x 100}{50} \) = \( \frac{800}{50} \) = 16 shots

to make the same number of shots as the guard and thus score the same number of points.


5

The total water usage for a city is 45,000 gallons each day. Of that total, 12% is for personal use and 32% is for industrial use. How many more gallons of water each day is consumed for industrial use over personal use?

58% Answer Correctly
9,000
6,200
1,500
5,250

Solution

32% of the water consumption is industrial use and 12% is personal use so (32% - 12%) = 20% more water is used for industrial purposes. 45,000 gallons are consumed daily so industry consumes \( \frac{20}{100} \) x 45,000 gallons = 9,000 gallons.